Work And Travel Nedir? Ne değildir?

2014 ün yazından başlayarak 4 ay kadar Amerika da “Work And Travel” programına katıldım. Bu program sıradan öğrenci değişim programları gibi değildir. Work And Travel öğrencisi olmak Amerikada geçireceğiniz süre içerisinde bolca zorlukla karşılaşacağınız ve genellikle bu sorunların üstesinden tek başınıza gelmeniz gerektiği anlamına geliyor. Bu sorunların üstesinden gelebilmeniz ise hayatınızın hiçbir döneminde öğrenemeyeceğiniz deneyimler katacaktır sizlere. Gider gitmez Türkiyedekinden farklı bir çalışma anlayışları olduğunu göreceksiniz. Amerika da öğreneceğiniz ekip çalışması, özveri, disiplin size ömrünüz boyunca çeşitli kapıların açılmasında ön ayak olacaktır.

Bu kadar zorluğun yanı sıra orada uyum sağlamanız gereken kültür farkı gözlerinizin önündeki perdeler kaldırılmışçasına sizi farklı bakmaya zorlayacak. Ülkemizde sıradan karşılanmayan bir çok durumun orada normal olması bir yana, bu duruma alışmaktan başka çareniz olmaması ve hali ile kendi kendinize “bunu anlayabiliyorum” demenizle birlikte tahammül sınırlarınız genişlemiş yeni bir siz’e merhaba demiş oluyorsunuz.

Geçirdiğiniz vakit ne kadar mükemmel olursa olsun, ortak olarak her öğrenci için alışılmayan tek nokta, yemek kültürü diye düşünüyorum. Ne kadar süre kalırsanız kalın eğer çevrenizde bir Türk restoranı yoksa orada kaldığınız süre içerisinde daima bir yarınız ev yemeklerine hasret kalacaktır.

Sizlere bu konudaki bilgisi az olan insanlar için hatırladığım kadarıyla süreçten söz edeyim. WAT’a yabancı iseniz öncelikle gidip bir WAT acentasına başvuruda bulunuyorsunuz. Onlar sizden bu işin gereklerinden söz ediyor ki sanırım bu 2.0 not ortalaması ilk önceliklerden biri. Ardından şirket ile bir fiyat konusunda anlaşabilirseniz şayet sizden çalışabimeniz için J1 vizesi çıkarttırmanızı istiyor. Siz amerikan elçiliğine gidip ingilizce bir mülakattan geçerek vizeyi çıkarttırıyorsunuz. Bu mülakattaki zorluk seviyesi tamamı ile mülakatı yapan kişinin insiyatifinde oluyor. Şirket ise sizin adınıza amerikada çalışma izni çıkartıyor, gerekli birkaç evrakları hazırlayıp iş ve kalacak yer ayarlıyor. Ardından ver elini Amerika…

Kendisine öğrencilik hayatı boyunca yeni meziyetler katmak isteyen her öğrenci kardeşimi bu programa katılmasını şiddetle tavsiye ederim. Ben anadolu lisesi mezunu olmama karşın ingilizce özürlüsü sayılabilecek biri iken benim başka hiçbir yerde edinemeyeceğim ingilizce deneyimi sağladığını belirtmeliyim. Bir insan rüyalarını dahi ingilizce görmeye başladığında nasıl olur da ingilizce öğrenemez ki?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.