Sayfada yeni olanların okuması dileğiye

Kaotik bir sistem

Giriş gelişme yapmadan sizlere direk olarak sunuyorum. "Yaşadığınız evren tamamen kaotik bir sistemdir." Bu düşünce beni orta okul çağlarımda çokça düşündürmüştü. Ne yani kelebek etkisi gerçek mi? Gerçekten ufacık değişkenler büyük sonuçları tetikleyebilir mi? Tabi ki artık bu sorular saçma geliyor. Bu aşikar gerçeği de hepimiz görüyoruz zaten. Nasıl mı?

Bakınız geçen süreçte dünyaya salgın olarak yayılan "Korona" virüsü bunun basit bir örneği. Eğer yayılmaya programlanmış bir varlığın tüm dünyaya yayılmasına şaşırıyorsak, halen kaotik bir sistemde yaşadığımızın bilincinde değiliz demektir. E tüm bakteriler virüsler hatta canlılar yayılmaya programlı değil mi? Elbette ki öyleler, ancak hepsinin bir popülasyon sınırı var. Mesela sıradan grip virüsünü ele alalım.

Grip vürüsü her sene karşımıza başka bir RNA dizilimi ile çıkarak bağışıklık sistemimizi şaşırtmaya devam ediyor. Biz bağışıklık kazanırken o da kendini güncelliyor. Bu evrim diğer tüm virüslerde de bu şekilde ancak bir grip virüsüne karşı vücudumuz yaşlısı genci demeden bağışıklık kazanırken, korona virüsü insanlığın evrim süreci içerisinde daha önce vücudumuza buluşmamış bi virüs şekli olduğu için bizi daha çok etkilemekte. Kısaca popülasyon sınırı Korona virüsü için tüm insanlık kadar. Biz sosyal canlılar olarak teknolojinin de gelişimi ile iki üç günde devri alem yapıyoruz. Bu da virüsün ulaşım anlamında coğrafi sınırlarını ortadan kaldırıyor.

Korona sadece sizin gözünüzü açmak içindi. Peki sizden bu kaotik sistemin tüm uzuvlarını hayal etmenizi istesem...

Bakınız iş başvurusuna giderken potansiyel iş verenin sizi işe alıp almaması ihtiyaç durumu, mali tablosu, vb. durumlar içerir. Ancak pazarlama ile ilgilenmiş kişiler iyi bilirler ki insan duygusal bir varlıktır ve manipüle edilebilir. Bu şekildedir ki aslında her kararında duygusal durumu önem arz eder. Kaotik sistemdeki bir evrende yaşarken iş görüşmesinde karşınıza gelecek kişinin oraya hangi psikolojik durumda geldiğini bilemezsiniz. Sabah yataktan kalkarken ayağı kayıp kalçasını incitmiş, yolda kafasına güvercin dışkılamış ve saatlerce trafiğe yakalanmış olabilir veya tam durağa gider gitmez otobüsü gelmiş ya da aracı ile iş yerine çok yakın ücretsiz park yeri bulmuş ,  veya sabah çayını içerken parmağına kelebek konmuş olabilir. Bu ihtimallerden hangisi şu an karşınızda oturan adamın yakın geçmişi? Belki parmaklarınızı kıtırdatmanız onu inanılmaz iriti edecek. Yahu bilemezsin! Bilemeyiz!!!

Şu an en gelişmiş bilgisayarlar ile en büyük veri firmaları bu bilinmezlikleri ortadan kaldırmak ve bu sisli evren içerisindeki doğal çizgileri önceden tahmin edilebilir hale getirebilmek için her gün internete attığınız o fotoğraf, video ve yazıları incelemek için uğraşıyorlar. Yüzmilyonlarca insan her gün internete fotoğraf atıyor. hepsinin ne zaman nerede ne yaptığını ve çevresinde tesadüfen ekrana yakalanan yüzleri analiz ediyorlar. O yüzler arasında ülkelerin önde gelenlerini, casusları, suçluların yüzlerini tarıyıp duruyorlar. Tek istedikleri bir adım önde olmak.

Bakınız korona virüsünün yayılması ile internete Korona virüsünün Ribo Nükleik Asit diziminin yani onu oluşturan tüm kodların bilgisi aktarıldı. Bununla birlikte defalarca yapılan simülasyonlarla çeşitli tedavi yolları arandı. Bu virüse nokta atışı tedavi uygulayabilmemiz aslında mümkün. Sadece çok güçlü quantum bilgisayarları ile senkronize çalışabilen yazılımlara ihtiyacımız var. Yani henüz elimizde olmayan teknolojiye. Yakın gelecekte kaçınılmaz olarak gelmesini beklediğimiz bir teknoloji.

Şimdi tekrar zihninizi toparlayalım ve elimizde neler var ona bakalım. Organizmaların davranışları da bir o kadar kaotiktir. Kaotik sistemlerin en elverişli, en az hata ile simüle edilebileceği yerler quantum bilgisayarlardır. O da cepte. E mikro organizmalardan bir sıçarayış ile kainattaki tüm bilgiyi işleyebilecek bir quantum bilgisayarının yapılamayacağını da farkındasınızdır. Çünkü başlangıcından bu yana bilinçli varlıklar olarak kaotik sisteme müdahalelerimiz oldu. Ve başlangıcını simüle etseniz dahi bilinçli varlıkların mamntıklı veya mantıksız davranışlarını simüle edemezsiniz ki kaotik bir sistemde uzaya fırlattığımız bir uyduya çarpan gök taşının evrenin geri kalanında adeta bir kelebek etkisi ile nelere etken olacağını bilemeyiz. Umarım vardıracağım nokta sizleri sevindirecektir ve cevaplarınızı gerçekten merak ediyorum.

Fizik üzerine yaptığımız çalışmalar ve quantum fiziğinin bize sunduğu verilerden yola çıkarak demem gerekiyor ki en az 11 boyutlu bir evrendeyiz.

Peki bu boyutlardan birinin yani 4. olarak tabir ettiğimiz boyutun zaman olduğunu düşünüyoruz. Zaman bizim gibi fiziksel canlılar için tek yönlü olsa da üst boyutlardaki varlıklar için tüm zamanın kontrol edilebilir veya gözlemlenebilir olması muhtemel olduğu da aşikar. Şimdi soruyorum. Üst boyuttaki bir varlık zamanı da içerisinde kapsayarak elindeki bir "Cihaz" (Bilgisayar deyin ya da sadece akli melekesi yeterli olsun farketmez) ile zamanın tek bir tekil noktasındaki akli dengesi yerinde olan ya da olmayan bir insanın (ya da hayvanın) karaları hakkında olasılıksal öngörüye sahip olacaktır. Buna 5. boyut varlığı dersek bırakın 6. , 7. , 8. boyutunu sadece 5. boyuttaki bir varlık yeterince zeki ise bunarı öngörebiliyorsa ve bu kaotik sistemin içerisindeki tek bir moleküle müdahale etmesinin olası sonuçlarını kesitirebiliyorsa, pek ala kendi boyutundan gerekli müdehaleler ile sisteme yön verebilir.

Sadete geliyorum.

Kendinize sorun...

Bana diyebilir misiniz ki dualar duyulmaz

Bir yaratıcı yoktur, sisteme müdahale edemez

Etse bile sonucunu kestiremez

Bakınız sunduğum mantıksal yaklaşım bu konuda ne beni haklı çıkartır ne de aksi düşünenleri. Herkesi düşüncesi bir o kadar muhtemeldir. Bu nedenle lütfen farklı düşüncelere karşı saygı ve hoşgörüyü elden bırakmayalım.

Teşekkür ederim

Daha fazla bilgi edinin

1993’ten Beri

Korona virüsü

Bir gün çinde yaşayan adamın birinin karnı acıkmış gidip bir restorandan afiyetle bir yarasa çorbası içmiş. Sonra adam hastalanmış ve öyle bir hastalıkmış ki bir kere bile öksürürse dünyada yüzbinlerce insan ölecekmiş...

Gel de inan...

turkiyede_korona

Dünya Dönüyor. Hatırlatayım dedim...

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendini bilmezsin ya nice okumaktır?

Eylül 2022
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930